Aktualności - Grafika ozdobna Aktualności - Grafika ozdobna

Fundacja Dom Autysty w dwóch pracach magisterskich na UAM


Prace właśnie obroniły panie Alicja Horczak i Marlena Piętowska, a ich promotorem była prof. Danuta Kopeć z Zakładu Pedagogiki Specjalnej Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM.
Obie panie przeprowadziły badania jakościowe pogłębione. Alicja Horczak (tytuł pracy: “Przygotowanie młodzieży z autystycznym spektrum zaburzeń w narracji rodziców”) skupiła się na postrzeganiu przez rodziców przygotowań do dorosłości dorastających dzieci z Autystycznym Spektrum Zaburzeń zarówno w szkole jak i w domu. Rozmawiała z kilkunastoma rodzicami skupionymi wokół Fundacji Dom Autysty, więc siłą rzeczy rozmowy dotyczyły także nadziei, związanych z perspektywami na przyszłość, jakie daje Fundacja.
Marlena Piętowska badała postrzeganie tych samych przygotowań przez nauczycieli – terapeutów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Ośrodku im. Tylewicza w Poznaniu. Nauczyciele już kilka lat temu, w związku z inicjatywą rodziców, która przerodziła się w Fundację, zmienili programy w szkole. Obecnie duży nacisk w nich jest kładziony na samodzielność i czynności samoobsługowe związane z utrzymaniem higieny, przygotowanie posiłków itp. – czynności niezbędne, gdy zabraknie rodziców.
Obu paniom magister dziękujemy za fachowe i miłe rozmowy, i szczerze gratulujemy!

powrót