Aktualności - Grafika ozdobna Aktualności - Grafika ozdobna

Galeria Dom. Wernisaż wystawy „Graficzne ZOO” w Domu Autysty

Wernisaż wystawy “Graficzne zoo” w holu Domu Autysty

W kwietniu ruszyła druga edycja projektu „Galeria Dom”. Rozpoczęliśmy ją warsztatami prowadzonymi przez znanego poznańskiego artystę grafika  Grzegorza Myćkę.

Projekt “Galeria Dom” polega na tym, że znani artyści, głownie absolwenci lub pracownicy  Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prowadzą zajęcia z osobami z autyzmem, a efektem są wystawy w holu Domu Autysty, oraz – duża podsumowująca wystawa na koniec roku w poznańskim Zamku.

Dom Autysty. Baśniowe zwierzęta w Galerii Dom

Tym razem uczestnicy warsztatów pracowali w nowej dla nich technice sitodruku. A byli to: Paulina Girtler, Michał Rowiński, Łukasz Borowiak, Kamil Jańczak- Zarycki, Miłosz Chwiałkowski, Michał Siwczak (uczestnicy zajęć w Domu Autysty), oraz Zuzanna Danił i Michał Złakowski – uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zbigniewa Tylewicza, który jest partnerem projektu.

Na płóciennych torbach, gazetach codziennych z zeszłego wieku i zwykłych białych kartkach pojawiły się baśniowe nosorożce, lwy, smoki i przypominające zwierzęta znaki. W czwartek 12 kwietnia w niebieskim holu Domu Autysty odbył się wernisaż wystawy powarsztatowej.  Wśród gości, poza uczestnikami warsztatów i prowadzącym je artystą, obecni byli między innymi wicedyrektorka Ośrodka Monika Szeszycka i szef Szkoły Przysposabiającej do Pracy, Krystian Reszel. – To dla mnie nowe, tajemnicze. Sitodruk jest świetny, chciałabym pracować tą metodą, także w domu – powiedziała podczas wernisażu Zuzanna Danił.  – To nie takie proste – skomentował  Grzegorz Myćka i wyjaśnił dlaczego. Opowiadając o wystawie znany plakacista podkreślał, że prowadzenie warsztatów było dla niego nowym, ciekawym doświadczeniem. – Dla mnie jest ważne, że sztuka jest niewykluczająca – powiedział. – Ta wystawa jest dostępna także w tym sensie, że prace można bezpiecznie dotykać, że nie mają one ram, nie są za szkłem – dodał.  – To dobra wystawa – podsumował Michał Złakowski, uczestnik warsztatów. A Michał Rowiński był podekscytowany tym, że jego prace powstały na bardzo starych gazetach.

Projekt „Galeria Dom 2. Edukacja artystyczna i włączenie społeczne osób z autyzmem” jest dofinansowany ze środków Miasta Poznania.

#poznanwspiera

Wernisaż wystawy “Graficzne zoo” w holu Domu Autysty

Wernisaż wystawy “Graficzne zoo” w holu Domu Autysty

Wernisaż wystawy “Graficzne zoo” w holu Domu Autysty

Wernisaż wystawy “Graficzne zoo” w holu Domu Autysty

powrót