O nas - Grafika ozdobna O nas - Grafika ozdobna

O nas

Fundację Dom Autysty założyła grupa rodziców nastolatków, uczęszczających do szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Tylewicza w Poznaniu.

Głównym celem jest zabezpieczenie przyszłości naszych całkowicie niesamodzielnych autystycznych dzieci – po ukończeniu edukacji, a przede wszystkim w okresie po śmierci rodziców. Nasza placówka jest otwarta także na inne dorosłe osoby z autyzmem. Prowadzimy dzienne zajęcia dla osób z Poznania i okolic, organizujemy pobyty wytchnieniowe, animujemy życie kulturalne ludzi z autyzmem.

Miasto Poznań przekazało nam w użytkowanie wieczyste ziemię pod naszą placówkę, zdobyliśmy dofinansowanie do jej budowy z funduszy unijnych. Pieniądze na wkład własny zebraliśmy podczas akcji charytatywnych.

Równocześnie wspieramy starania o sensowne finansowanie działania tego typu placówek. Obecne uregulowania prawne są bardzo niekorzystne, dlatego w Polsce nie powstają małe placówki całodobowej opieki nad dorosłymi autystami i innymi całkowicie niesamodzielnymi osobami niepełnosprawnymi. W krajach zachodnich właśnie takie małe domy są podstawą opieki nad dorosłymi autystami. O zmianę przepisów stara się Porozumienie Autyzm Polska. Fundacja od maja 2015 r. jest członkiem Porozumienia.
Kolejnym zadaniem, które sobie stawiamy, jest propagowanie wiedzy o autyzmie, przede wszystkim w naszym lokalnym środowisku – w Poznaniu i Wielkopolsce.

pobierz statut

Zarząd

Prezes
Adam Kompowski

Wiceprezes
Hanna Barełkowska

Członek Zarządu
Marlena Nowicka-Kompowska

Rada Fundacji

Przewodnicząca
Aleksandra Kempska

Członkowie rady
Marlena Jankowiak
Przemysław Jankowiak
Piotr Kempski
Magdalena Rajczewska
Andrzej Rajczewski
Renata Świderska
Tomasz Świderski