Zajęcia prezawodowe w Domu Autysty w Poznaniu
Fundacja Dom Autysty realizuje projekt „Uczymy samodzielności. Wsparcie młodzieży i dorosłych osób z autyzmem” od początku czerwca 2022 r., dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Od 1 sierpnia w Domu Autysty w Poznaniu odbywają się w ramach tego projektu zajęcia dla dorosłych osób z autyzmem.
Indywidualne plany dla wszystkich uczestników
W zajęciach dziennych w Domu Autysty bierze udział 13 osób, w zdecydowanej większości są to uczestnicy projektu zakończonego w lipcu 2022 r., dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Każdy z uczestników ma określone indywidualne cele i indywidualną ścieżkę terapii. Adekwatnie do poziomu rozwoju osoby rozwijamy praktyczne umiejętności: utrzymywania higieny osobistej, ubierania się, sprzątania, zakupów i przygotowywania posiłków, efektywnego zarządzania czasem, prowadzenia gospodarstwa domowego, uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej, a także umiejętności prezawodowych w naszych pracowniach, m.in. kulinarnej, stolarni, gospodarstwa domowego, czy w pracowni hortiterapeutycznej – czyli po prostu w ogródku.
Od początku września 2022 r. w ramach projektu odbywają się także pobyty usamodzielniające w mieszkaniach treningowych w Domu Autysty. Podczas pobytów – trwających od piątku po południu do niedzieli wieczorem – prowadzimy treningi samodzielności oraz treningi umiejętności społecznych. Tu także każdy z uczestników ma określone indywidualne cele. W tej części projektu biorą udział 22 osoby.
Widzimy efekty naszych zajęć
Łącznie w projekcie biorą udział 34 osoby, osoby z autyzmem, z orzeczeniem niepełnosprawności w stopniu znacznym i umiarkowanym. Nad pracą zatrudnionych terapeutów czuwa superwizorka. Pracujemy metodą Stosowanej Analizy Zachowania. Jesteśmy dumni z naszej pracy, widzimy duże postępy w usamodzielnianiu się uczestników zajęć i w redukcji tzw. zachowań trudnych i kompulsji. Szkolimy kadrę, wysyłając ją na staże do innych placówek.
Rozpoczęcie zajęć poprzedziło przeprowadzenie diagnozy – oceny możliwości i umiejętności uczestników. W oparciu o wyniki diagnozy powstają indywidualne plany działania dla każdego uczestnika. Diagnoza została przeprowadzona w miesiącach czerwcu i lipcu 2022 r.
Umowa o dofinansowanie z wielkopolskim oddziałem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych została podpisana na okres 01.06 2022 r. 31.03.2025 r. Na pierwszy okres finansowania, 01.06.2022 – 31.03.2023 r. zostało nam przyznane dofinansowanie w wysokości 1 116 880,80 zł. W tym koszty inwestycyjne wynoszą 35 000,00.
Wartość całego projektu w tym okresie to 1 136 880,80 zł.
powrót