Aktualności - Grafika ozdobna Aktualności - Grafika ozdobna

Piotr C. Kowalski i 8 BIG STAR w Domu Autysty. Projekt Galeria Dom

Piotr C. Kowalski i Kamil Jańczak

Piotr C. Kowalski i Kamil Jańczak

Mrożone jagody mogą zastąpić farbę! Tak było na warsztatach, prowadzonych przez Piotra C. Kowalskiego w ramach projektu „Galeria Dom. Edukacja artystyczna i włączenie społeczne osób z autyzmem”.

 Było tak, jakbyśmy nagle znaleźli się w jakimś innym wymiarze. Czarne okulary w białe kropki na twarzy Profesora i zawadiacka czapka na jego głowie już od początku zapowiadały podróż w „inną czasoprzestrzeń” – obszar niekonwencjonalnej wyobraźni. A sposób prowadzenia przez niego zajęć tylko to potwierdził.

I dlatego, zapewne nikogo nie zdziwiło, że podczas „wielkiego malowania” w Domu Autysty w czwartek 20 maja można było zobaczyć chyba wszystkie kolory świata: wielobarwna mandala z ołówków, wzorzyste, „żarówiaste” palety, mnóstwo farb i barwne opowieści. Malowano nie tylko farbami. Mrożone jagody także mogą służyć za farbę! I tak właśnie było podczas warsztatów, które prof. Piotr C. Kowalski prowadził w Domu Autysty. Wzięli w nich udział uczestnicy zajęć w Domu Autysty: Kamil Jańczak, Łukasz Borowiak, Michał Rowiński i Miłosz Chwiałkowski oraz uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Z. Tylewicza: Przemysław Korzeniowski, Dawid Hoffman, Damian Jaworowicz i Jakub Kompowski.

Uczestnicy warsztatów sprawiali wrażenie dobrze bawiących się młodych ludzi. Podczas warsztatów powstały obrazy i jeden inny artystyczny obiekt, które – razem z pracami Piotra C. Kowalskiego – można je zobaczyć na wystawie w Galerii Dom w holu Domu Autysty.


Wystawa nosi tytuł „8 BIG STAR“. Dlaczego? Kamil Jańczak miał na sobie tego dnia koszulkę z napisem „Big Star“. Piotr C. Kowalski dodał do tego „ósemkę“ – tylu było uczestników warsztatów – i tak utworzył tytuł o ośmiu wielkich gwiazdach.

Galeria Dom. Piotr C. Kowalski i Jakub Kompowski

Galeria Dom. Piotr C. Kowalski i Jakub Kompowski

 Piotr C. Kowalski jest jedną z najbardziej znanych i najbardziej barwnych postaci w poznańskim środowisku artystycznym. W ostatnich latach przygotowuje m.in. prace z cyklu „obrazy przechodnie” – powstają na płótnach położonych na ulicach, chodnikach i placach w centralnych punktach miast. Ludzie, którzy po nich chodzą, swoimi butami zaznaczają strukturę nawierzchni – z napisami na studzienkach kanalizacyjnych, zarysami kostek brukowych itp. Jeden z obrazów z tego cyklu można oglądać na wystawie w Domu Autysty.

O projekcie Galeria Dom

Projekt „Galeria Dom. Edukacja artystyczna i włączenie społeczne osób z autyzmem” wiąże warsztaty artystyczne dla osób z autyzmem, prowadzone przez poznańskich artystów, z prezentacją i popularyzacją ich twórczości. W Domu Autysty w Poznaniu raz w miesiącu odbywają się warsztaty dla osób z autyzmem, prowadzone przez poznańskich artystów, w tym także profesorów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

Zaplanowaliśmy sześć takich wydarzeń, w każdym weźmie udział od sześciu do ośmiu uczestników – podopiecznych Fundacji Dom Autysty oraz uczniów z autyzmem z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu. Efektem każdego z tych warsztatów będzie wystawa, pokazująca zarówno prace powstałe podczas zajęć, jak i własne prace artysty, który je będzie prowadził. Wszystkie wystawy będą miały miejsce w holu Domu Autysty, gdzie w marcu tego roku została utworzona Galeria Dom.
Podsumowaniem całorocznego cyklu będzie wystawa sztuki współczesnej w Centrum Kultury Zamek. Wystawa zaprezentuje przede wszystkim prace artystów ze środowiska poznańskiego – w tym tych, którzy prowadzili zajęcia w Domu Autysty, głównie związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, a także najlepsze prace powstałe podczas warsztatów.

Projekt „Galeria Dom. Edukacja artystyczna i włączenie społeczne osób z autyzmem” jest dofinansowany przez Miasto Poznań.

#poznanwspiera

Galeria Dom. Warsztaty z Piotrem C. Kowalskim

Galeria Dom. Warsztaty z Piotrem C. Kowalskim

powrót