Aktualności - Grafika ozdobna Aktualności - Grafika ozdobna

Projekt Galeria Dom ruszył! Warsztaty dla osób z autyzmem

Uczestnicy projektu "Galeria Dom" i prowadząca warsztaty Natalia Łojek

Uczestnicy projektu “Galeria Dom” i prowadząca warsztaty Natalia Łojek

Oryginalne kolory i mięciutkie faktury – właśnie takie prace będzie można wkrótce zobaczyć na wystawie w niebieskim holu w Domu Autysty.

 Prace wykonały osoby z autyzmem podczas warszatów prowadzonych w Domu Autysty przez poznańską malarkę Natalię Łojek. Zajęcia były częścią projektu „Galeria Dom. Edukacja artystyczna i włączenie społeczne osób z autyzmem“, dofinansowanego przez Miasto Poznań.

W warsztatach wzięło udział trzech uczestników zajęć dziennych w Domu Autysty oraz czterech uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zbigniewa Tylewicza. Prowadząca je Natalia Łojek jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i kuratorką zeszłorocznej Aukcji dla Domu, ale przede wszystkim – sama maluje.

Uczestnicy projektu "Galeria Dom" i prowadząca warsztaty Natalia Łojek

Podczas warsztatów – w pracowni plastycznej Domu Autysty

Każdy uczestnik marcowych warsztatów stworzył własną kompozycję na desce malarskiej, którą wzbogacał strukturą materiału z włóczki. Podkreślała ona linie pracy i była uzupełnieniem kompozycji kolorystycznej pracy. Włóczka w pracach Natalii Łojek ma charakter symboliczny. Ponieważ: „Jest częścią spadku po bliskiej mi osobie, która w dużym stopniu mnie ukształtowała” – wyjaśniła artystka.

Uczestnicy projektu "Galeria Dom" i prowadząca warsztaty Natalia Łojek

Uczestnicy projektu “Galeria Dom” i prowadząca warsztaty Natalia Łojek

Na końcu – Wystawa dla Domu w Zamku

Takich warsztatów prowadzonych przez artystów będzie aż sześć. Po każdym z nich zostanie zorganizowana wystawa prac, które podczas nich powstały, a także prac artystki lub artysty – osoby, która prowadziła warsztaty. Projekt zwieńczy coroczna Wystawa dla Domu, która jak zawsze odbędzie się w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Prace prezentowane podczas wystawy zostaną zlicytowane podczas – również dorocznej – Aukcji dla Domu.

Warsztaty, które będą realizowane w ramach Projektu Galeria Dom mają na celu społeczne włączanie osób z autyzmem poprzez sztukę, integrację osób z autyzmem z różnych środowisk, a także – tych osób z poznańskimi artystami.

#poznanwspiera

powrót