Wernisaż wystawy Miękki Autoportret, Anna Maria Brandys. Mat. Fundacja Dom Autysty
– Własny wizerunek, oblicze – to coś, co powszednieje. Choć towarzyszy nam od narodzin, aż po kres, to pojawianie się własnego zarysu w lustrze nie zawsze cieszy czy zadziwia, niekiedy wręcz męczy. Warsztatem pt. Miękki autoportret – praca z medium tkaniny chciałam nawiązać do tego, o czym śpiewał Przemek Mazurek Muzykant – poznański kabareciarz i autor piosenek nie tylko dla dzieci – na płycie Muzyczne Wygibasy (wyd. Mozaika). “Wbijcie sobie to do głowy, każdy z nas jest wyjątkowy!” – powiedziała dr Anna Maria Brandys. Wykładowczyni z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prowadziła w Domu Autysty pierwsze w tym roku warsztaty artystyczne dla osób z autyzmem, będące częścią projektu „Galeria Dom 3. Edukacja artystyczna i włączenie społeczne osób z autyzmem”.
Uczestnicy warsztatów: Łukasz Borowiak, Miłosz Chwiałkowski, Paulina Girtler, Michał Rowiński, Michał Siwczak, Maciej Wanecki (uczestnicy zajęć dziennych w Domu Autysty) oraz Mariusz Gruba i Krzysztof Rugała (uczniowie szkół z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu) stworzyli oryginalne, kolorowe prace. Wernisaż wystawy odbył się 22 lipca w niebieskim holu Domu Autysty.
Wernisaż wystawy Miękki Autoportret. Miłosz Chwiałkowski udziela wywiadu telewizji WTK. Mat. Fundacji Dom Autysty
Na wernisażu byli artyści i prowadząca warsztaty dr Anna Maria Brandys oraz: Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania, Cyprian Konieczny, dyrektor Ośrodka Tylewicza, Teresa Kopeć, jego zastępczyni, Patryk Szumlański, Damian Jaworowicz i Jakub Spychała, uczniowie Ośrodka, oraz wspierający ich nauczyciele, a także uczestnicy zajęć w Domu Autysty i terapeuci z Domu Autysty. Były też dwie ekipy telewizyjne.
Zobacz materiał telewizji WTK o wystawie “Miękki autoportret” w Galerii Dom na Youtube lub na stronie WTK
Dr Anna Maria Brandys – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Malarstwo, ukończyła także studia podyplomowe z artetapii i terapii pedagogicznej na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Przewód doktorski na Wydziale Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zamknęła w 2021 roku. W latach 2013–2021 jako pracownik naukowy zgłębiała tajniki barwienia naturalnego oraz sekrety roślin włóknistych w poznańskim Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – PIB. Uczestniczyła w wielu wystawach w kraju i zagranicą.
Od prawej: Anna Maria Brandys i Marlena Kompowska z zarządu Fundacji. Mat. Fundacja Dom Autysty
Formą jej wypowiedzi artystycznej jest przede wszystkim szeroko rozumiana sztuka włókna, w obrębie której tworzy obiekty i instalacje. W swoich działaniach chętnie podejmuje wątki feministyczne i ekologiczne. Interesuje ją problem relacji i ról społecznych. Aktywnie zaangażowana w działania kolektywu yarnbombingowego Pikotki Crew, z którym współtworzy instalacje site specyfic na terenie całego Poznania (www.pikotkicrew.blogspot.com). Członkini Polskiej Sekcji IBBY. Współautorka publikacji specjalistycznych dotyczących m.in. włókien naturalnych i roślin barwierskich zrealizowanych we współpracy z pracownikami IWNiRZ PIB w Poznaniu.
Wernisaż wystawy Miękki Autoportret. Mat. Fundacji Dom Autysty
Od lat zaangażowana w działalność artystyczną, animacyjną i edukacyjną na terenie Poznania. Prezeska Fundacji Jak Malowana, w której koordynuje i realizuje liczne projekty artystyczne promujące aktywne uczestnictwo w kulturze. Współtwórczyni Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu (www.btapoznan.pl) oraz Domu Bajek (www.dombajek.wordpress.pl). Działania założonej przez nią Fundacji uhonorowano m.in. tytułem Inicjator w dziedzinie kultury. Trafiły także do Kroniki Miasta Poznania.
Anna Maria Brandys od lat wspiera Fundację Dom Autysty, przekazując swoje prace na naszą doroczną Aukcję dla Domu w Zamku.
NAJWAŻNIEJSZE WYSTAWY:
Warsztaty artystyczne w Domu Autysty są częścią projektu „Galeria Dom 3. Edukacja artystyczna i włączenie społeczne osób z autyzmem”, dofinansowanego przez Miasto Poznań.
powrót