Aktualności - Grafika ozdobna Aktualności - Grafika ozdobna

Wyjazd studyjny do Wilna. Uczymy się i dzielimy doświadczeniem!

Nad jeziorem w Trokach. Od lewej: Danguole Bogusevieciene, szefowa Iniciatyvu tinklas, Agnieszka Kucharska-Kumar, prezeska Sowelo, Marta Stanisławiak, terapeutka, współpracowniczka Domu Autysty, Wojciech Modrzejewski, Klarysa Świeżek, Jolanta Kofel, Adam Kompowski (wszyscy – Dom Autysty) oraz Viki Kumar – Fundacja Sowelo

Poznaliśmy wspaniałych ludzi, zdobyliśmy nowe doświadczenia, i podzieliliśmy się swoimi. Pięcioosobowa ekipa Domu Autysty wzięła udział w wizycie studyjnej w Wilnie w ramach europejskiego projektu „Sojusznicy dorosłości”, pilotowanego przez fundację Fundacja Sowelo .

Zobaczyliśmy, jak na Litwie pracuje się z młodymi osobami z niepełnosprawnością, w tym z autyzmem. Beata Veseliene, prezeska wileńskiego oddziału Litewskiego Towarzystwa Autyzmu, przeciera szlaki i skutecznie szuka wsparcia dla rodzin osób z autyzmem. W niedawno otwartym miejscu dla młodych osób z autyzmem zorganizowała wsparcie dla uczniów, którzy po szkole mogą przyjechać tam na dodatkowe zajęcia terapeutyczne. Beata zaimponowała nam całościowym myśleniem o wsparciu rodzin – na przykład dla rodzeństwa osób z autyzmem, często żyjącego z traumą dzieci, dla których rodzicom nie starcza już czasu.

Zajęcia w Me sesame

Grupa z Poznania z Beatą Veseliene z Litewskiego Towarzystwa Autyzmu

Waldemar Rybak, szef centrum Me sesame, organizuje pracę osób z niepełnosprawnością intelektualną, a wyprodukowane przez nich użyteczne przedmioty – swetry, czapki, breloczki, zabawki, są sprzedawane w sklepie na wileńskim starym mieście. Dawniej specjalista od energetyki, od ponad dwóch dekad zajmuje się niepełnosprawnymi. Ma z nimi dobry kontakt i widać, że rozumie ich potrzeby.

Pierwsze naleśniki dają sens życiu

Tim van Wijk, mieszkający w Wilnie Holender, stworzył restaurację Pirmas Blynas (Pierwsze naleśniki) która daje pracę i sens życia ludziom z różnymi niepełnosprawnościami. Powstanie restauracji było w Wilnie dużym wydarzeniem – czegoś takiego nikt tu wcześniej nie zrobił.

Co ciekawe, naleśnikarnia Tima nie jest przedsiębiorstwem społecznym – z prawnego punktu widzenia to normalna firma. A Tim mówi, że traktuje osoby niepełnosprawne tak, jak każdy pracodawca traktuje pracowników. Czyli – wykorzystuje ich atuty i daje im zadania, w których się sprawdzają. A jedzenie i obsługa w Pirmas Blynas są najwyższej jakości.

W restauracji Pirmas Blinas. W środku - Tim van Wijk

Naleśniki z Pirmas Blynas są pyszne!

Byliśmy także w centrum wsparcia Sviesa, gdzie m.in. działa teatr, który tworzą osoby niepełnosprawne. Odwiedziliśmy także w centrum rehabilitacji Valakupiai. Tam w ramach europejskiego projektu osoby z niepełnosprawnością intelektualną zdobywają umiejętności, dzięki którym będą mogły pracować w komercyjnych firmach. W Valakupiai działa stolarnia, produkująca m.in. drewniane, stylowe stojaki na smartfony, i szwalnia, w której produkowane są torby na zakupy. Co ważne, produkowane są jedynie produkty, na które są zamówienia.

Program wizyty przygotowały Agnieszka Kucharska-Kumar, prezeska Fundacji Sowelo, oraz Danguole Bogusevieciene z Iniciatyvu tinklas, litewskiego partnera projektu. Dziękujemy!

W wyjeździe ze strony Fundacji Dom Autysty wzięli udział pracownicy Domu Autysty: prezes fundacji Adam Kompowski, koordynatorka terapeutów Jolanta Kofel, terapeuci Klarysa Świeżek i Wojciech Modrzejewski, oraz współpracowniczka, terapeutka Marta Stanisławiak.

powrót