Aktualności - Grafika ozdobna Aktualności - Grafika ozdobna

Galeria Dom 2 – robimy w Domu Autysty kolaże z Joanną Imielską

Warsztaty prowadzone przez Joannę Imielską w ramach projektu "Galeria Dom 2"

Warsztaty prowadzone przez Joannę Imielską w ramach projektu “Galeria Dom 2”

Artystka zachęcała do używania wszystkich elementów, które wcześniej przygotowała, a było ich mnóstwo: przestrzenne i płaskie, błyszczące i matowe, jaskrawe i stonowane, na różnorodne tematy. Przyciągały wzrok każdego, kto wchodził do pracowni plastycznej w Domu Autysty w trakcie tworzenia kolaży.

Kolejne warsztaty w ramach projektu „Galeria Dom 2. Edukacja artystyczna i włączenie społeczne osób z autyzmem” 17 maja prowadziła Joanna Imielska, profesorka poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Poza uczestnikami zajęć dziennych w Domu Autysty: Pauliną Girtler, Michałem Rowińskim, Michałem Siwczakiem i Miłoszem Chwiałkowskim w warsztatach udział wzięli uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zbigniewa Tylewicza, który jest partnerem projektu: Dawid Andrzejewski, Jakub Czecholiński, Jakub Kompowski, Michał Kaczmarek.

– Teraz proszę mi już nic nie sugerować, chcę sam powybierać materiały do mojej pracy – oznajmił w pewnym momencie Miłosz, który nie po raz pierwszy podkreślał swoją artystyczną niezależność. Najmłodsi uczestnicy warsztatów: Kuba i Michał Kaczmarek w większym stopniu korzystali z propozycji prof. Imielskiej. I co zaskoczyło terapeutów: – Tworzyli w dużym skupieniu. Dwóch uczestników zajęć zrobiło nawet po trzy prace. Każda z nich była w innym stylu.

Warsztaty prowadzone przez Joannę Imielską w ramach projektu “Galeria Dom 2”

Ci spośród młodych artystów, którzy mówią w sposób komunikacyjny, chętnie opowiadali o swoich pracach. – Mój kolaż jest o zwierzętach, bo znajduje się tam rodzina jeży. Interesuję się nimi – wyjaśnił Michał Rowiński. – A ja lubię żółty kolor, dlatego jest go dużo w mojej pracy. Lubię wyrywać kawałki o różnych kształtach i przyklejać je – stwierdziła Paulina.

Joanna Imielska: – To było dla mnie nowe i ważne doświadczenie. Do tej pory niewiele wiedziałam o osobach z autyzmem. Dopiero dzięki bezpośredniemu kontaktowi z autystami można zrozumieć jaki jest ich świat.

Warsztaty prowadzone przez Joannę Imielską w ramach projektu “Galeria Dom 2”

Prof. Joanna Imielska w  latach 1983-88 studiowała w Państwowej Wyższej ImielskąSzkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni rysunku profesor Izabelli Gustowskiej. Od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, od 2013 roku na stanowisku profesora zwyczajnego. Od 1994 roku prowadzi pracownię rysunku. W latach 2002 – 2008 była Prodziekanem, a w latach 2008-2016 Dziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 1990-91 i 1997 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, oraz Ministra Kultury w 2005 roku. W 2014 roku odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Projekt „Galeria Dom 2. Edukacja artystyczna i włączenie społeczne osób z autyzmem” jest dofinansowany ze środków Miasta Poznania.

#poznanwspiera

powrót