Aktualności - Grafika ozdobna Aktualności - Grafika ozdobna

Galeria Dom uroczyście otwarta. Wernisaż wystawy “8 Big Star”

Piotr C. Kowalski oprowadza po wystawie (2)

Piotr C. Kowalski oprowadza po wystawie

Chciałem namówić go, żeby namalował coś innego, ale on powiedział: ja wiem, co chcę namalować – mówił Piotr C. Kowalski o pracy Michała Rowińskiego. – Namalowałem banany, winogrona, cytrynę – opowiadał Michał.

Piotr C. Kowalski to uznany artysta, profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Michał Rowiński brał udział w prowadzonych przez niego warsztatach artystycznych dla osób z autyzmem.

W czwartek 10 czerwca w holu Domu Autysty została uroczyście otwarta Galeria Dom i odbył się wernisaż wystawy “8 Big Star”.

Na wystawie można zobaczyć obrazy, które podczas warsztatów z prof. Piotrem C. Kowalskim namalowały osoby z autyzmem, oprócz Michała Rowińskiego są to: Kamil Jańczak, Łukasz Borowiak, Michał Rowiński, Miłosz Chwiałkowski, Przemysław Korzeniowski, Dawid Hoffman, Damian Jaworowicz i Jakub Kompowski. Są na niej także prace Piotra C. Kowalskiego. Skąd nazwa wystawy? Jeden z uczestników – Kamil Jańczaka – miał w dniu warsztatów na sobie koszulkę z napisem „Big Star”. – Uczestników było ośmiu, osiem wielkich gwiazd, i wymyśliłem właśnie taki tytuł – opowiadał w czwartek Piotr C. Kowalski.

Michał Rowiński, Adam Kompowski i Piotr C. Kowalski

Michał Rowiński, Adam Kompowski i Piotr C. Kowalski

Projekt Galeria Dom

Wystawa jest częścią projektu „Galeria Dom. Edukacja artystyczna i włączenie społeczne osób z autyzmem” dofinansowanego przez Miasto Poznań. W ramach projektu poznańscy artyści prowadzą warsztaty dla osób z autyzmem. Prace, które powstają podczas tych warsztatów są potem prezentowane w Galerii Dom – przestrzeni ekspozycyjnej w holu Domu Autysty. Artyści, którzy prowadzą warsztaty, dokładają do tych wystaw kilka swoich prac, i dbają o jakość wystaw.

Adam Kompowski, prezes Fundacji Dom Autysty: – Korzystają na tym osoby z autyzmem, ale i artyści prowadzący warsztaty uczą się czegoś nowego. Podczas warsztatów widać niezwykłe porozumienie artystów z uczestnikami, z których część przecież nie komunikuje się werbalnie.

– Sztuka, także przez Aukcje dla Domu, jest już na trwałe związana z Domem Autysty – mówił Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. A Dorota Potejko, Pełnomocniczka Prezydenta Poznania ds. Osób Niepełnosprawnych podkreślała, że wrażenie zrobiła na niej nie tylko wystawa, ale także sam budynek Domu Autysty.

Dorota Potejko i Marcin Kostaszuk

Piotr C. Kowalski jest jedną z najbardziej znanych i najbardziej barwnych postaci w poznańskim środowisku artystycznym. W ostatnich latach przygotowuje m.in. prace z cyklu „obrazy przechodnie” – powstają na płótnach położonych na ulicach, chodnikach i placach w centralnych punktach miast. Ludzie, którzy po nich chodzą, swoimi butami zaznaczają strukturę nawierzchni – z napisami na studzienkach kanalizacyjnych, zarysami kostek brukowych itp. Jeden z obrazów z tego cyklu można oglądać na wystawie w Domu Autysty.

Warsztaty i wystawy w ramach projektu „Galeria Dom” odbyły się wcześniej już dwukrotnie, jednak z powodu pandemii nie było wernisaży, a wystawy zostały przedstawione szerszej publiczności jedynie w wersji online.

Jako pierwsza warsztaty prowadziła Natalia Łojek – malarka, a równocześnie kuratorka charytatywnej Aukcji dla Domu. Aukcja jest organizowana dorocznie przez Fundację Dom Autysty przed świętami Bożego Narodzenia w Centrum Kultury Zamek. Pod kierunkiem Natalii Łojek powstały piękne prace z użyciem farby i wełnianej włóczki, prace, które warto dotknąć.

Drugie warsztaty prowadził artysta street-artu Noriaki. Tu prace powstawały oczywiście z użyciem szablonów i farb w spreju.

Z kolei warsztaty prowadzone przez Piotra C. Kowalskiego uczyły uczestników malarstwa na płótnie, przy czym oprócz farb akrylowych do malowania użyte były także rozgniecione owoce.

Współpraca ze szkołą

W warsztatach biorą udział uczestnicy zajęć w Domu Autysty oraz uczniowie sąsiadującego z Domem Autysty Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu. Szkoła jest partnerem Fundacji w projekcie „Galeria Dom”.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Głos Wielkopolski o naszym wernisażu

powrót