Aktualności - Grafika ozdobna Aktualności - Grafika ozdobna

Ważna ankieta! Kampania „Autyzm. Zacznijmy liczyć się w Polsce”

Kampania “Zacznijmy się liczyć w Polsce”

Porozumienie Autyzm-Polska, którego członkiem jest Fundacja Dom Autysty, przygotowało kampanię, podczas której zachęca osoby z autyzmem i ich opiekunów do wypełniania ankiety dotyczącej potrzeb osób z autyzmem. Skala ani struktura tych potrzeb nie są bowiem dobrze zbadane.

Kampania odbywa się w kwietniu, który na całym świecie obchodzony jest jako Miesiąc Świadomości Autyzmu. Rozpoczyna go 2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym miesiącu organizacje działające na rzecz osób z autyzmem organizują kampanie społeczne, upowszechniające wiedzę na temat autyzmu.

Ankieta „Zacznijmy liczyć się w Polsce” jest dostępna pod tym linkiem:

https://porozumienieautyzmpolska.limesurvey.net/447374

Jej wypełnienie zajmuje zaledwie kilka minut.

Tu są wersje w formatach pdf i word, do wydruku:

Zacznijmy się liczyć w Polsce kwestionariusz do wydruku_2 PDF

Zacznijmy się liczyć w Polsce kwestionariusz do wydruku_2 WORD

Ankietę przygotowała dr hab. Agnieszka Dudzińska, socjolożka z Uniwersytetu Warszawskiego. – Jeżeli osoba z autyzmem nie jest w stanie sama wypełnić ankiety, to bardzo prosimy o pomoc opiekunów i asystentów, tak, żeby zebrać możliwie dużo odpowiedzi. Bardzo nam zależy na zdiagnozowaniu potrzeb osób z autyzmem w Polsce – mówi Dudzińska.

Zachęcajmy do wypełniania ankiety, udostępniajmy!

Kampania Porozumienia Autyzm-Polska jest kontynuacją akcji Fundacji Synapsis z Warszawy „Zacznijmy się liczyć na Mazowszu”. Teraz ankiety skierowane są do osób z autyzmem z całej Polski. Kampania jest promowana w mediach społęcznościowych – na Facebooku, Instagramie, serwisie X (dawny Twitter) oraz YouTube. Zachęcamy do udostępniania postów w mediach społecznościowych, a także w grupach na WhatsApp, Messengerze, i wszędzie, gdzie są osoby potencjalnie zainteresowane wypełnieniem ankiety.

Osobom, które w ogóle nie mają dostępu do internetu można wydrukować formularz z zamieszczonych powyżej plików, i poprosić o wypełnienie wersji papierowej. Albo wręcz – wypełnić ankietę razem z nimi, np. przez telefon, samemu wpisując dane do internetowego formularza. Ankiety wypełnione w formie papierowej można zeskanować i przesłać na adres sekretariat@autyzmpolska.org.pl. Albo wysłać pocztą na adres: Porozumienie Autyzm-Polska, Plac Wybickiego 18, 80-440 Gdańsk, z dopiskiem „ankieta”. Można je także zostawić w Domu Autysty, ul. Szamotulska 65 c w Poznaniu.

Małgorzata Rybicka: musimy pokazać skalę niezaspokojonych potrzeb

Dlaczego ankieta Porozumienia jest taka ważna? – Musimy pokazać naszemu państwu, jaka jest skala niezaspokojonych potrzeb osób z autyzmem: braku małych form mieszkalnictwa ze wsparciem, placówek dziennych i pracy. Temu właśnie służy nasza ankieta – mówi Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Porozumienia Autyzm-Polska i przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska.

– Do naszej fundacji co roku dzwonią dziesiątki rodziców w podeszłym wieku, pytają, co dalej z moim dzieckiem, czy przyjmiecie je, żeby mogło u was zamieszkać. My odpowiadamy – nie jesteśmy w stanie rozwiązać wszystkich problemów, to jest rola państwa. A żeby państwo chciało te problemy rozwiązać, musi poznać ich skalę. Dlatego: wypełniajcie ankietę. Zacznijmy liczyć się w Polsce – zachęca Adam Kompowski, prezes Fundacji Dom Autysty i wiceprzewodniczący Porozumienia Autyzm-Polska.

Ankietę można wypełniać przez cały kwiecień – Miesiąc Świadomości Autyzmu. Po jej zamknięciu przystąpimy do opracowania danych. Raport podamy do wiadomości publicznej, będziemy z niego korzystać w staraniach o dobre prawo dla osób z autyzmem w naszym kraju.

Kampania „Autyzm. Zacznijmy liczyć się w Polsce”została dofinansowana w ramach projektu grantowego „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami” współfinansowanego ze środków Programu Komisji Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021–2027.

powrót