Aktualności - Grafika ozdobna Aktualności - Grafika ozdobna

Wystawa Dla Domu w CK Zamek. Bo sztuka zmienia świat

Wernisaż Wystawy dla Domu w CK Zamek. Fot. Fundacja Dom Autysty

Prace tak znanych artystów jak Wilhelm Sasnal, Dorota Buczkowska, Honza Zamojski czy Joanna Imielska, wiszą w salach laboratorium w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu obok obrazów namalowanych przez osoby z autyzmem. I to jest właśnie największą siłą Wystawy dla Domu.

– To moja praca! Michał Siwczak, uczestnik zajęć w Domu Autysty, którego obraz 4 grudnia otworzy tegoroczną charytatywną Aukcję dla Domu, był dumny podczas wernisażu wystawy, że jego praca wisi w poznańskim Zamku.
Wystawa dla Domu podsumowuje projekt „Galeria Dom. Edukacja artystyczna i włączenie społeczne osób z autyzmem”. Na czym polegał? Sześciu artystów prowadziło kolejno warsztaty artystyczne z osobami z autyzmem w Domu Autysty. Byli to: Natalia Łojek (jest także koordynatorką projektu i kuratorką Wystawy dla Domu), Noriaki, Piotr C. Kowalski, Sonia Rammer, Robert Bartel i Robert Lemke.

Wystawa dla Domu – niesamowita kreatywność

Prace, które powstały podczas tych warsztatów, były prezentowane na wystawach w Galerii Dom w holu Domu Autysty. Artyści podkreślali, że byli zaskoczeni kreatywnością i otwartością uczestników. Wystawy pokazywały każdemu, kto wchodził do Domu Autysty, potencjał osób z
autyzmem i radość, jaką im daje tworzenie sztuki. Same osoby z autyzmem były dumne, że ich prace są pokazywane na wystawach.
Wystawa dla Domu idzie jeszcze dalej. Są na niej prace artystów, często bardzo znanych, którzy wspierają osoby z autyzmem, i którzy
przekazali je w geście solidarności. Są także wybrane prace z warsztatów w Domu Autysty. To celowe dowartościowanie artystów z autyzmem, pokazanie ich potencjału i wsparcie ich godności.
101 prac będzie licytowanych podczas Aukcji dla Domu 4 grudnia 2021 r., również w Zamku, początek o godz. 16.

Wernisaż Wystawy dla Domu w CK Zamek. Fot. Fundacja Dom Autysty

Podczas wernisażu Wystawy dla Domu Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora wydziału kultury urzędu miasta wspomniał o otwarciu w Poznaniu poprzedniego dnia bardzo istotnej międzynarodowej wielkiej wystawy dzieł Vilhelma Hammershoia. A potem dodał: „ Dzisiaj spotykamy się w CK Zamek przy wystawie, która moim zdaniem jest znacznie ważniejsza. Owoce takich wystaw zostają z nami na dłużej niż tylko na ten czas, kiedy trwają. To najlepszy dowód na to, że sztuka zmienia świat”. Zmieniajmy go razem! Dlatego serdecznie zapraszamy Państwa na Wystawę dla Domu i zachęcamy do licytowania prac podczas Aukcji dla Domu.

* Wystawę dla Domu w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu można oglądać od wtorku 23 listopada do soboty 4 grudnia w godz. 12-20, tylko w ostatni dzień w godz. 12-14.

*Aukcja dla Domu – Centrum Kultury Zamek w Poznaniu – sale Laboratorium na parterze Zamku, 4 grudnia, rozpoczęcie godz.16.

*Projekt „Galeria Dom. Edukacja artystyczna i włączenie społeczne osób z autyzmem” został dofinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania. Partnerami projektu są: Centrum Kultury Poznania ZAMEK i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu.


Wernisaż Wystawy dla Domu w CK Zamek. Fot. Fundacja Dom Autysty

Wernisaż Wystawy dla Domu 2021

Wernisaż Wystawy dla Domu 2021


Wernisaż Wystawy dla Domu w CK Zamek. Fot. Fundacja Dom Autysty

powrót