Aktualności - Grafika ozdobna Aktualności - Grafika ozdobna

Są w Domu Autysty prawie codziennie. Chcecie wiedzieć, co oni tam robią?

Uczestnicy zajęć dziennych podczas urodzin Michała S. Od lewej stoją: Miłosz, Kamil, Michał R., Oskar, Michał S. i Łukasz

Sześciu dorosłych mężczyzn codziennie ma zajęcia w Domu Autysty. Traktują to miejsce jak drugi dom.

Mnóstwo upieczonych wspólnie ciasteczek, przygotowanych razem przetworów, past, soków i konfitur. Wiele dzieł plastycznych, uszytych toreb, kuchennych łapek i woreczków na owoce. Treningi jogi, piesze wyprawy nad Rusałkę, wycieczki do zoo. Energetyzujące zabawy w kręgu w szare zimowe poranki, tysiące ułożonych puzzli, własnoręcznie wyhodowana rzodkiewka, wyprasowane prześcieradła, skoszona trawa, wspólna Wigilia, wielkanocne śniadanie, urodziny.

Michał R. i Łukasz kończą prace nad figurką dinozaura

Dwóch Michałów, Łukasz, Kamil, Miłosz i Oskar to uczestnicy zajęć dziennych dla dorosłych osób z autyzmem w ramach europejskiego projektu „Razem do samodzielności – kompleksowe wsparcie dla osób z autyzmem i ich rodzin”.

Dom Autysty: poznaj uczestników zajęć dziennych

Michał R. to największy gaduła, ciekawski, wesoły, energiczny, uwielbia obsługiwać ekspres do kawy, prać i prasować. Zagaduje wszystkich, ma ciągle mnóstwo pytań i własne zdanie.

Łukasz to największy „szybkościowiec” – zawsze z przodu, zawsze pierwszy. Uwielbia sprzątać, układać naczynia w zmywarce, segregować śmieci, no i jest absolutnym mistrzem w układaniu puzzli.

Michał S. – wyjątkowo wrażliwy na muzykę, lubi mieć włączone radio – od razu zaczyna tańczyć, bardzo uporządkowany i łagodny, wszelkie zadania wykonuje nadzwyczaj starannie.

Przeczytaj także: Galeria Dom uroczyście otwarta

Natomiast Miłosz – wzór uprzejmości i zasad – skrzętnie ukrywa swoje talenty, wszyscy wciąż mamy nadzieję, że usłyszymy jak śpiewa (ma sukcesy na tym polu!).

A Kamil? Kamil jest spokojny, jakby nostalgiczny, ale w głowie ma kalkulator! Bardzo się to przydaje, kiedy jesteśmy w sklepie czy na lodach. Z przyjemnością i zaangażowaniem gra na keybordzie podczas zajęć muzykoterapii.

Niedawno do kolegów dołączył Oskar. Początkowo trzymający się nieco na uboczu – coraz częściej włącza się do wspólnych zajęć i aktywności.

Z chłopakami pracuje zgrany zespół terapeutek: Jola Kofel, Ania Szach i Sandra Wojtas.

Podczas obiadu

Dom Autysty: nasze pracownie

Fundacja Dom Autysty prowadzi zajęcia dzienne od września 2020 roku. Od początku najbardziej ulubioną jest pracownia kulinarna. Stąd rozchodzą się smakowite zapachy wspaniałych ciast i ciasteczek, tostów, naleśników, past do kanapek, a ostatnio kompotu i konfitury z rabarbaru. Uczestnicy uczą się obsługiwać kuchenne urządzenia – piekarnik, ekspres do kawy, mikser. Uczą się ekonomii i ekologii w domowym wydaniu, nakrywają do stołu, sprzątają po wspólnych posiłkach.

Pracownia plastyczna to miejsce, w której uczestnicy – najczęściej pod kierunkiem pani Sandry – rysują, malują, wycinają, lepią z najróżniejszych materiałów. Powstały prace duże, pełne rozmachu, ale również te maleńkie, precyzyjnie wykonane drobiazgi.

W sali komputerowej tworzymy pomoce dydaktyczne – wyszukujemy potrzebne napisy, schematy i obrazki, drukujemy, laminujemy, wycinamy, naklejamy rzepy. Powstają w ten sposób różne oznaczenia w Domu Autysty oraz materiały do wykorzystania na zajęciach. Tu też – jak większość młodych ludzi – serfujemy po Internecie, gramy w gry, słuchamy ulubionej muzyki.

Michał R. uwielbia zajmować się praniem

Michał S., Miłosz i wolontariuszka Magda sadzą pomidory

Wczesną wiosną ruszyła pracownia hortiterapeutyczna. W skrzynkach wysialiśmy warzywa i kwiaty, a teraz ich sadzonki rosną już w gruncie.  Niektóre plany i zamiary musieliśmy odłożyć na później ze względu na obostrzenia pandemiczne. Jesienią przeszliśmy niełatwy czas kwarantanny, ale dziś – zaszczepieni – cieszymy się z nadchodzącego lata, na które też mamy plany.  Wokół Domu Autysty właśnie urządzany jest teren zielony. Powstała piękna altana, świetne miejsce do spędzania czasu – odpoczynku, ale i twórczych działań w grupie. Mamy też trampolinę ziemną, wkrótce stanie huśtawka i hamaki.

Od sierpnia do chłopców dołączą następni dorośli autyści. Powiększymy też zespół terapeutyczny. Będą nowe wyzwania.

Projekt „Razem do samodzielności – kompleksowe wsparcie dla osób z autyzmem i ich rodzin” jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

powrót